Kožný mikrobióm a kožná bariéra: delikátny vzťah

Publikované: 15. novembra 2018

Kožný mikrobióm a kožná bariéra: delikátny vzťah

Čo je mikrobióm?

Kožný mikrobióm je samotný biotop pozostávajúci z rôznych druhov mikroorganizmov, vrátane rôznych druhov baktérií, kvasiniek, parazitov, ktoré žijú na našej koži. Udržovanie týchto mikroorganizmov v rovnováhe napomáha chrániť pokožku pred nepriaznivými vplyvmi. Je rovnako dôležité obnoviť rovnováhu mikrobiómu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v oboch prípadoch, pri zdravej koži i v chorobe. Podľa mikrobiómu je možné identifikovať jedincov, podobne ako podľa odtlačkov prstov.

Čo je kožná bariéra?

Kožná bariéra je vonkajšia vrstva pokožky, ktorá je zložená z buniek a lipidov. Kožná bariéra má schopnosť regulovať prienik vody a elektrolytov pokožkou oboma smermi a schopnosť udržiavať optimálne množstvo vody v kožnom povrchu. Takisto slúži ako ochranný štít pred škodlivými mikroorganizmami, tým že produkuje antimikrobiálne peptidy a bielkoviny. Navyše, kožná bariéra podporuje imunitu kože a reguluje tak vznik zápalov.

Koža, náš najväčší orgán, pôsobí ako komplexná primárna bariéra a zároveň je hostiteľom pre obrovské množstvo rôznorodých mikroorganizmov, ako sú baktérie, huby, vírusy a roztoče, ktoré sa spolu vytvárajú kožný mikrobióm1. Kožný mikrobióm a kožná bariéra sú vo vyváženom a vzájomne prospešnom vzťahu, od ktorého závisí bariérová funkcia kože a jej integrita.2 Ale PREČO je rovnováha tak dôležitú pre zdravie našej kože? V tomto článku chceme zodpovedať otázku dôležitosti rovnováhy medzi kožným mikrobiómom a funkciou kožnej bariéry na základe vedeckých poznatkov o význame delikátnej rovnováhy medzi nimi.

Rôznorodosť v jedinečnosti

Rozmanitosť a početnosť mikroorganizmov na koži sa výrazne líši v rôznych častiach kože v závislosti od špecifických podmienok jednotlivých častí (napríklad pH, vlhkosť atď.),  ďalej od individuálnych špecifických faktorov, ako sú pohlavie, vek, etnický pôvod, ale tiež a environmentálne faktory špecifické pre jednotlivca vrátane povolania, životného štýlu, geografickej polohy, používania antibiotík, kozmetiky a mydiel.atď.3 Napriek tomu, že kožný mikrobióm má niektoré spoločné znaky u rôznych jedincov, kožný mikrobióm každého človeka je prakticky jedinečný podobne ako naša DNA a odtlačky prstov.4

Vyvážená interakcia

Na zdravej koži existuje vzájomne prospešný vzťah medzi kožným mikrobiómom a kožnou bariérou, je medzi nimi jemná rovnováha. Hoci má naša koža výnimočnú schopnosť sebaregenerácie, je neustále vystavená rôznym vonkajším vplyvom ako napríklad moderný životný štýl, ultrafialové žiarenie, znečistenie ovzdušia, nadmerné umývanie rúk, výrobky na starostlivosť o pokožku, kozmetické výrobky…,ale tiež  je ovplyvňovaná vnútornými faktormi ako stav imunitného systému, genetické zmeny, a pod.5 Takéto vnútorné a vonkajšie spúšťače môžu spôsobiť narušenie symbiotického vzťahu, takže naša pokožka môže byť náchylnejšia na podráždenie kože, infekcie a zápalové ochorenia, ako je atopická dermatitída, psoriáza, akné a pod.6  Preto udržiavanie rovnováhy má veľký význam pre zdravú kožu.

 

Udržiavanie rovnováhy

Na prevenciu a ochranu pred rôznymi kožnými problémami je preto efektívnou praxou používanie topických produktov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu medzi kožným mikrobiómom a kožnou bariérou. Zachovanie tohto vedeckého pohľadu k prístupu ku kožným problémom ponúkajú produkty coresatin®, nerušia kožnú ekológiu, navyše pomáhajú udržiavať rovnováhu, tak miernou dezinfekciou pokožky, ako aj dodávaním životne dôležitých zložiek v optimálnej miere do kožnej bariéry.

Literatúra:

  1. Grice, Elizabeth A. and Segre, Julia A.. “The skin microbiome.” Nature Reviews Microbiology 9,no.4 (2011): 244–253.
  2. Salava, Alexander and Lauerma, Antti. “Role of the skin microbiome in atopic dermatitis.” Clinical and Translational Allergy 33,no.4 (2014): 4-33.
  3. Zeeuwen, Patrick LJM et al.. “Microbiome dynamics of human epidermis following skin barrier disruption.” Genome Biology 13,(2012): 1-18.
  4. Wallen-Russell, Christopher and Wallen-Russell, Sam. “Meta-Analysis of Skin Microbiome: New Link between Skin Microbiota Diversity and Skin Health with Proposal to Use This as a Future Mechanism to Determine Whether Cosmetic Products Damage the Skin.” Cosmetics 4, no.2 (2017): 1-19.
  5. Sanford, James A. and Gallo, Richard L.. “Functions of the skin microbiota in health and disease.” Seminars in Immunology 25, no.5 (2013): 370-377.
  6. Zeeuwen, Patrick L.J.M. et al.. “Microbiome and skin diseases.” Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology 13, no. 5 (2013): 514-520.

 

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Súhlas s ochranou osobných údajov je povinný.

*

Súhlasím so spracovaním osobných údajov


Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak súhlasíte, kliknite na tlačítko "akceptovať".